Ubuntu – Skrót na pulpicie oraz w doku ulubione

Poradnik jak w szybki sposób w Ubuntu 20.04 dodać skrót do aplikacji na pulpit oraz dodać aplikację do doku z ulubionymi.

DesktopEntry-3-start

Wszystkie operacje wykonywałem jako zwykły użytkownik nie root. Dla przykładu użyłem program „Krita” w wersji „AppImage”.
W pierwszej kolejności utworzyłem skrót (aktywator) do aplikacji na pulpicie. Po pobraniu skopiowałem aplikację do katalogu /home/jacek/Software/AppImage. Pobrałem z internetu ikonkę w formacie SVG. W katalogu /home/jacek/Pulpit utworzyłem plik Krita.desktop z uprawnieniami do wykonania -rwx------. Poniżej zawartość tego pliku.

#!/usr/bin/env xdg-open
[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Krita 4.4.1
GenericName=Krita Editor 4.4.1
Exec=/home/jacek/Software/AppImage/Krita-4.4.1.AppImage %f
Icon=/home/jacek/Software/AppImage/Krita.svg
Terminal=false
StartupWMClass=processing-app-Base

Z poziomu pulpitu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybrałem z menu „Zezwól na uruchamianie”.

DesktopEntry-1

Pojawiła się możliwość uruchamiania aplikacji ale nie można było jeszcze jej dodać do ulubionych.

DesktopEntry-2

Skopiowałem plik Krita.desktop do katalogu /home/jacek/.local/share/applications/ i zmieniłem uprawnienia na -rw-------. Następnym krokiem jest wyszukanie aplikacji poprzez kliknięcie klawisza SUPER (znaczek Windows) i dodanie aplikacji do ulubionych.

DesktopEntry-3

Ciekawostka: dodanie do aktywatora ” %f” w pliku „Krita.desktop” umożliwia wyszukanie aplikacji w „Otwórz za pomocą…” np. :Exec=/home/jacek/Software/AppImage/Krita-4.4.1.AppImage %f.